Ankara Antlaşması

ECAA – Ankara Antlaşması

Avrupa Topluluğu Ortaklık Anlaşması (ECAA), Türk vatandaşlarının kendilerini Birleşik Krallık’ta bir işyerinde çalışan olarak veya bir iş kurup kendi işinin sahibi olarak çalışmaya izin vermesini Ankara Antlaşması ile sağlamaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık’ta sınırsız ikamet haklarına sahip olmalarını sağlar. Eski 1973 hükümleri, tüm ECAA uygulamaları için geçerlidir ve uygulama sürecini daha esnek hale getirir. Ancak, İngiltere göçmenlik yasalarını ihlal ettikleri tespit edilen adayların ECAA’dan yararlanması engellenmektedir.

Ankara Antlaşması İngiltere vizesi

Ankara Antlaşması İngiltere Vizesi

ECAA Serbest Çalışan Vizeleri

Türk vatandaşları, serbest meslek sahibi olmak ve Türk ECAA iş kategorisi altında bir iş kurmak istiyorlarsa, Birleşik Krallığa vize başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahibinin bu vizeye uygun olduğunu teyit etmesi için, başvuru sahibi aşağıdaki detaylara dikkat etmelidir.

Kurmayı planladığı için gerekli beceri ve yetenekleri olduğunu kanıtlamalıdırlar.
Kuracağı iş için yeterli sermayeye sahip olduğunu kanıtlamalıdır.
Çalışma izni gerektiren ek bir işe ihtiyaç duymadan kendilerini desteklemek için yeterli kar elde etme kapasitesine sahip olduklarını kanıtlamalıdırlar.

Yayımlanan kılavuzdaki ilkelere uygun olarak yapılan başvurularda , yukarıdaki detaylar yerine getirilirse, başvuru sahibine 12 aylık bir süre için vize verilir. Başvuru sahibi, bu 12 aylık sürenin ardından aynı kategoride bir uzatma için başvuruda bulunabilir. Bu uzatma vizesinin alınabilmesi için başvuru sahiplerinin yukarıdakilere benzer gereklilikleri karşılamaları gerekir: iş zaten kurulmuş olmalıdır; İşletmeyi yürütmek için yeterli kaynak olmalı; ve karlar, ek ücretli çalışma yapmak zorunda kalmadan başvuru sahibini desteklemek için yeterince yüksek olmalıdır. Bu kriterler yerine getirilirse, üç yıllık vize uzatımı verilecektir.

Birleşik Krallık’ta dört yıl boyunca bir ECAA iş insanı olduktan sonra, bir bireyin süresiz izin talep etmesi mümkündür. Bunun nedeni, başarılı bir şekilde bir işletme yürüttüklerini ve ülkede kalıcı olarak yerleştiklerini göstermiş olmalarıdır.

Ankara antlaşması çalışma vizesi

İngiltere Çalışma Vizesi

ECAA Çalışan Vizeleri

İngiltere’de yasal olarak istihdam edilen bir Türk vatandaşı, daha uzun kalmak için vize uzatması için başvuruda bulunabilir. Bir uzatmaya hak kazanabilmek için, halihazırda geçerli bir vizeye (örnek  Au pair vizesi veya 1. Kademe, 2. Kademe veya 4. Seviye vize) sahip olmak zorundadırlar.

Bu vize türleri başvuru sahiplerinin Birleşik Krallık’ta yasal olarak çalışabilmelerini sağlamaktadır. Ankara Antlaşması vizesine başvurabilmeleri için aynı işveren için sürekli 1 yıl boyunca çalışmış olmaları şartı aranmaktadır. Başvuru sahibinin vize uzatma başvurusunda başarılı olması halinde, Birleşik Krallık’ta bir Türk ECAA çalışanı olarak kalmasına izin verilecektir. Ancak, bu kategorideki bir başvuru sahibi, sınırsız oturum başvurusunda bulunamaz.

Bir Türk ECAA çalışanı, aynı mesleğe devam ettiği sürece üç yıl boyunca kesintisiz çalıştıktan sonra işverenlerini değiştirebilir. Dört yıl sonra işçi herhangi bir işte ve herhangi bir işveren tarafından çalıştırılabilir.

Ankara Antlaşması Vizesi oldukça karmaşık bir süreçtir Bu süreçta hata yapmamak için profesyonel bir yardım almak faydalı olacaktır. Bu vize için en önemli olan şey Work Plan olarak bilinen İş planının hazırlanmasıdır. Bu plan benzersiz olmalıdır. İnternetten kopyalanan iş planları vize reddi almanız neden olcaktır. Ankara Antlaşması vizesi başvurusunda bizler sizlere konusunda uzman firmalar ile destek vermekteyiz.

Bize Ulaşın

Ankara Antlaşması hakkında başvuru veya detaylı bilgi almak için bize ulaşın.