İngiltere’de Çalışma İzni

ingiltere'de öğrenciler için çalışma izni

İngiltere’de Çalışma İzni Öğrenciler İçin

Tier 4 Öğrenci vizesi

İngiltere’de Tier 4 Öğrenci vizesi ( Diğer bilinen adı ile akademik vize ) ile bulunan öğrenciler haftada 20 saat çalışma hakkına sahiptirler.

Resmi tatillerde ( Noel – Paskalya ve resmi tatiller gibi ) tam zamanlı işlerde çalışabilirler. Tam zamanlı çalışma yaz tatillerini kapsamaz. Öğrenciler hemen hemen her işte çalışabilirler. Ama bazı sınırlamalar getirilmiştir. Mesela öğrenciler sporcu olarak görev alamazlar yada doktorluk , dişçilik gibi bazı meslek gruplarında çalışamazlar.

Öğrencilerin genelde yarı zamanlı buldukları işler pub – cafe – restaurant – yaşlı bakımı – çocuk bakımı – köpek gezdirme tarzı işlerdir. Uzun süreli çalışmalarda ortalama yapılamaz. Yani 8 haftalık bir süreçte 4 hafta 30 saat 4 hafta 10 saat çalışamazsınız. Haftada maksimum 20 saat ile sınırlandırılmıştır. Düzensiz çalışma saatleriniz varsa ve hatta birden fazla iş yerinde çalışıyorsanız çalışma saatlerinizin toplamına dikkat etmeniz gerekir.

Yani hafta olarak tanımlanan Pazartesiden başlayan 7 günlük süreçte toplam tüm çalışma saatleriniz 20 saati asla geçmemelidir. Bu saat aşımı size sıkıntı yaratabilir. Çalışma izniniz iptal edilebilir. Hatta bazı durumlarda vizenizin iptaline kadar gidebilir. Bu sebep ile bu konuya çok dikkat etmelisiniz.

Avrupa Birliği öğrencilerinin tam zamanlı çalışma izinleri olduğu için bu öğrenciler genelde yarı zamanlı işlere başvurmamakta buda sizlerin bu tür yarı zamanlı işleri bulmanızda şansınızı artırmaktadır. İngilizcenizin akıcı olması , gitmeden Türkiyeden çalışmayı planladığınız alanlarda çalıştığınıza dair referanslar almanız iş bulmanızı kolaylaştıracaktır.İşletme Yüksek Lisansı ( MBA ) yapmak için aldığınız Tier4 vizesindeki çalışma izniniz ile serbest olarak kendi işinizi yapamazsınız.

Ankara Antlaşması

Kendi işinizi yapabilmeniz için Ankara Antlaşmasına başvurmanız gerekmektedir. Bu konuda da uzman kadrosu ile Ankara Antlaşması konusunda hizmet veren deneyimli firmalara çözüm ortağımız olarak sizeleri yönlendirmekteyiz.

Saatlik ücret işten işe değişmekle birlikte yasal asgari saatlik ücret 6 Pound civarındadır. Cafe – restaurant tarzı işlerde toplanan bahşişlerde sizin bu saatlik kazancınızı artırmaktadır. 20 saatte kazanacağız para sizlerin İngiltere haftalık konaklama giderlerinizi karşılamaya yetecektir. İş bulma konusu genelde öğrencilerin girişkenliğine bağlıdır. İlk gittiğiniz haftalarda hemen iş bulmak kolay olmayabilir.

Bu yüzden kendinizi ilk haftalarda idare edecek belli bir miktar para ile gitmeniz oldukça önemlidir. Uzun yıllardır sektörde olmamız ve çok sayıda öğrenci göndermemiz sayesinde sizlere her konuda destek verebilmekteyiz. Yüksek lisanslarını yaptıktan sonra Ankara Antlaşması yapıp kalan birçok öğrencimiz olmaktadır. Bu Öğrencilerimiz İngiltere’de yerleşik düzene geçmişler ve zaman zaman bizlere yeni gelecek öğrencilere iş ve konaklayacak ekonomik yer bulma konusunda destek vermektedirler.

İngiltere’de yaşam bölümünde sizlere İngiltere’deki zorunlu yaşam giderleriniz hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Timoti Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı olarak sizleri İngiltere’ye gitmeden önce her konuda A dan Z ye bilgilendirmeyi en önemli görevimiz olarak görüyoruz.

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir